
Лекция „Сердика-Средец-София в светлината на съвременните археологически проучвания VI-XIX век“
март 28 @ 18:00 - 19:00
Вход свободен
Общински културен институт „Красно село“ организира
Лекция на тема „Сердика-Средец-София в светлината на съвременните археологически проучвания VI-XIX век“
Лектор: Снежана Горянова (Секция за средновековна археология, НАИМ)
Още от началото на проучванията на София в края на XIX в. археолозите изпитват любопитство не само към античната древност, но и към българското и византийското Средновековие, и към османския период в развитието на града. Още тогава те отбелязват, че следите от тези епохи се откриват рядко и много често се неглижират от собствениците на терени и от градските власти в бурно развиващата се столица на младото Княжество България. Видно е, че тези нишки в тъканта на познанието за града са слаби и там тя остава рехава и нестабилна. Трудно и бавно се заздравява и в следващите десетилетия. През първата четвърт на XXI век разкопките в централната част са интензивни и на по-големи площи. Разкриват се части от улици и постройки от различни епохи, попълват се познанията ни за археологическата стратиграфия, за интензивността на обитаването на територията на днешния град.
Все още обаче има въпроси, които търсят ясен отговор: Какво се случва с късноантичния град в периода на Великото преселение на народите? Доколко тежко е засегната градската структура от природните катаклизми в началото на VII в.? Каква е картината на възстановяването на живота и как е изглеждала Сердика, която хан Крум превзема през 809 г.? Доколко са верни думите на претенциозния Григорий Антиохийски (XI в.), че жилищата на Средец/Триадица са градени от хора, които нямат представа от строителното изкуство? Колко стари са старите средецки/софийски църкви?
Доста по-значим е обемът от разкрити структури и находки от различен материал от османския период, голяма част от които са в процес на научна обработка и подготовка за публикации. Става все по-ясна структурата на града и промените в нея между XV и XIX в.
28 март, петък от 18 часа
Зала № 1, ОКИ ДК „Красно село“
Вход свободен