На 21 март светът отбелязва Деня на хората със синдром на Даун.
Синдромът на Даун е генетично състояние, А НЕ БОЛЕСТ, което се причинява от анормално клетъчно делене. Това е най-често срещаната генетична аномалия, не е заразна и по правило не са унаследява, освен в изключително редки случаи. Синдромът на Даун се среща при хора от всякакви националности, етнически групи и раси.
Хората със синдром на Даун се отличават от останалите във физически и в психически план, но при адекватна здравна грижа и помощ от страна на семействата, отговорните институции и обществото могат да водят нормален и качествен начин на живот – спортуват, хранят се здравословно, завършват училище, някои дори и университет, намират си работа и създават немалко социални контакти. За да постигнат всичко това, което за обикновения човек е даденост, хората със синдром на Даун полагат неимоверни усилия. Още по-големи са усилията които влагат семействата им, за да им осигурят така необходимата стабилна и подкрепяща среда.
За съжаление тези семейства все още се сблъскват с неразбиране и отхвърляне от страна на обществото.
Екипът на ОКИ „Красно село“ се включва в отбелязването на Международния ден на хората със синдром на Даун и призовава: информирайте се! Научете нещо повече за тях! Това са хора, които имат интереси в областта на изкуството и творческите дейности и са винаги готови да помогнат на някого с каквото могат.
Ако срещнете такъв човек – усмихнете му се😍. Той със сигурност ще Ви отговори със същото.